Bidrag till Artisternas Hatt 2018

Nedan kommer ett axplock av de bidrag som kan ligga till grund för nominering till Artisternas Hatt 2018.

ÅRETS SHOWREEL

1) Mattias Ng.

2) Lena Pe Pålsson.

3) Ulf Ström.

4) Mia Ringström.

5) Ida Karolin Johansson.

6) Gloria Ormandlaky.

 7) Jesper Hall.

8) Michael Björkman

ÅRETS SKOLFILMSSKÅDESPELARE

1) Johan Berg i Saknad (Kulturama).

2) Mia Ringström i Förhörsscen från Bron (The Film Attic)

3) Anders Nordahl i Pingisnatt (Malmö Högskola).

4) Lena Pålsson i Pingisnatt (Malmö Högskola).

5) Mia Ringström i Frälst drogmissbrukare (Cinemantrix)

ÅRETS KORTFILMSSKÅDESPELARE

1) Johan Berg i Koll på Cashen – Budget. En utbildningsfilm.

2) Håkan Olsson i Behandling av depression – Winninghälsa. En informationsfilm.

3) Jessie Johansson som Jessica i Officer på flykt.

4) Emil Ahlfors som Casper i Officer på flykt.

5) Philip Kuub Olsen i Skoldiscot Teaser 2018.

6) Mia Ringström i Skolverket scen 1.

7) Mia Ringström i GE Trygg & klar.

8) Lille Peter Jönsson som Falken i Falcon II.

9) Jonny Blomkvist som Petrov Wodka i Falcon II.

10) Anders Nordahl i Myt vs verklighet – informationsfilm för Tetra Pak.

11) Kim Hvornum som pojken i The Attic.

12) Britt-Louise Ek i The Attic.

13) My Hvornum i Don´t wake up.

14) Britt-Louise Ek som liket i Don´t wake up.

15) Sibel Birgersson Hvornum i Se Hanna.

16) Mimmi Malm i Finding the perfect match – informationsfilm för Tetra Pak.

17) Mimmi Malm i Supermotor.

18) Malin Forsman i Juice.

19) Libertad Hultgren i Juice.

20) Tamas Milhofer i Juice.

21) Anders Nordahl för Meca Services AB. En informationsfilm.

22) Ida Karolin Johansson i Assault.

23) Mattias Hjelm i Assault.

24) Jonny Blomkvist som Jonny i Gatumatematikern | Säsong 1, Avsnitt 1 | Plums och Minus.

25) Tomas Ström som Gatumatematikern i Gatumatematikern | Säsong 1, Avsnitt 1 | Plums och Minus.

26) Vahid Latifpour som mobbad i Tärningen är kastad.

27) Britt-Louise Ek som bitchen i Tärningen är kastad.

28) My Hvornum i Tärningen är kastad.

29) Rasmus Svensson i Tärningen är kastad.

30) Vahid Latifpour som maken i Queit.

31) Nahid Far som hustrun i Queit.

32) Anita Strömberg i Åldersbingo på Systembolaget/Trettiplus.

33) Vanessa Bergren i Skolverket scen 1.

34) Fikret Cesmeli i Svenskarna (The Swedes).

35) Vladimir Dikanski i Svenskarna (The Swedes).

36) Richard Sseruwagi i Svenskarna (The Swedes).

37) Roberto Gonzalez i Svenskarna (The Swedes).

38) Anton Salvin som Peter i En bra dag.

39) Linda Thureson som Chefen (endast röst) i En bra dag.

40) Norma Jansson i Diskriminering – så ska ingen bli behandlad.

41) Norma Jansson i Svenska Skogen – Här växer framtiden.

42) Karl-Erik Tallmo i Ständig värk, ständig trötthet – en sjukdom som inte syns.

43) Göran Holm som Anders i I huvudet på en hemmatvättare – Vändningen. En informationsfilm för Hållbar biltvätt.

44) Mikael Roth i Frank Wilson The Insanity.

45) Mikael Roth i The Clown.

46) Michael Björkman som polis i Gåsmamman 2.

47) Michael Björkman som polis i Småstaden.

ÅRETS REKLAMSKÅDESPELARE

1) Anita Strömberg för Länsförsäkringar – Pappa funderar på Johans boendesituation.

2) Håkan Olsson för Ericsson – Gear up for pole position in Connected Vehicles.

3) Sabi Swissiano för Länsförsäkringar Skåne – Var inte ogenomtänkt gällande din pension – renovering.

4) Jennica Landén för Länsförsäkringar Skåne – Var inte ogenomtänkt gällande din pension – Renovering.

5) Henrik Andersson för Länsförsäkringar Skåne – Var inte ogenomtänkt gällande dina bolån – bärgningsbil.

6) Anders Nordahl för Skånetrafiken – Låt folk kliva av innan du stiger på.

7) Anders Nordahl för God Morgon – En magisk morgon.

8) Mimmi Malm för Ninja Casino Sverige – The Dispatch Center.

9) Mimmi Malm för Skånetrafiken – Så här funkar det ombord.

10) Peter Andersson för Folkoperan – An opera made of orgasms.

11) Lille Peter Jönsson för Sygeforskringen ”Danmark” – Arbejdsdag.

12) Lille Peter Jönsson för Skånetrafiken – Tillsammans ger vi Skåne skjuts.

13) Lille Peter Jönsson för IKEA – Art of zen.

14) Asko Päiviö för Skånetrafiken – Lillejul eller hela tjocka släkten?

15) Tamas Milhofer för HSB Stockholm – Kombinera tvättstuga med bastu? Vi löser det tillsammans!

16) Mia Ringström för Konftel (Tyskland) – The Art of Easiness.

17) Anita Strömberg för Länsförsäkringar – Bli relaxed med allt på samma ställe.

18) Anders ”Ljum” Olsson för Max Hamburgare – Way Out Halloumi.

19) Gunnar Holma för NetonNet Sverige – Direkt från Lagerhyllan: TV.

20) Göran Holm för NetOnNet Sverige – Direkt från Lagerhyllan: TV.

21) Gunnar Holma för NetOnNet Sverige – Direkt från Lagerhyllan: Trucken.

22) Gunnar Holma för NetOnNet Sverige – Direkt från Lagerhyllan: Tomtenyheter.

23) Norma Jansson för Visit Sweden – Swedish Waters.

24) Ann-Charlotte Robertson för Unionen – Chefsliv: Med mamma på jobbet.

25) Michael Björkman för Småa – Bostäder.

26) Adam Björkman för Småa – Bostäder.

27) Michael Björkman för Lost City – Det största badäventyret.

 

ÅRETS UPPSTICKRE

1) Mia Ringström i en informationsfilmsserie för GE Healthcare.

2) Oscar Asplind som kameraman i kortfilmsserien Gatumatematikern.

3) Rasmus Svensson som regissör av Tärningen är kastad

4) Tomas Ström som regissör av Gatumatematikern.

5) Rasmus Svensson som regissör av Queit.

6) Rasmus Svensson som regissör av The Attic.

7) Karl-Erik Tallmo för sin medverkan i Ständig värk, ständig trötthet – en sjukdom som inte syns.

8) Andreas Ekelöf för projektarbetet – En reklamfilm för Bergkvarabuss flygbuss.

Årets smink

1) Hanna Goldhammer (smink) – Mia Ringström (modell)

2) Sarah Stjernberg (smink) – Mia Ringström (modell)

3) Kristin Good (smink) – Peter Andersson (modell)

4) My Hvornum (smink) i kortfilmen Don´t wake up

5) Vanessa Carter (smink) – Peter Andersson (modell)

ÅRETS MUSIKVIDEO

1) Scotts – Uti bögda med bland andra Ida Karolin Johansson.

2) Hearts & Colors – Lighthouse med bland andra Willy Wikbourn.

3) Our Untold Story – Calm Seas Don’t Make Good Sailors med bland andra Xander J Turian.

4) Evocation – Condemned to the Grave med bland andra Ida Karolin Johansson.

5) Octolab – Mind and Matter med bland andra Ida Karolin Johansson

6) LRN – Back in the days (ft. Luchia Solomun) med bland andra Linus Nordin.

Fler bidrag tillkommer, flera gånger per vecka, fram till den sista januari 2018.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *