Slutliga nomineringar för Artisternas Hatt 2018

ÅRETS SHOWREEL

1 Mattias Ng.

2 Ulf Ström.

3 Mia Ringström.

4 Ida Karolin Johansson.

5 Gloria Ormandlaky.

6 Jesper Hall.

7 Michael Björkman.

8 Sarah Giercksky

9 Joacim Landin

10 Mirjana Krisanovic

ÅRETS SKOLFILMSSKÅDESPELARE

1 Mia Ringström i Förhörsscen från Bron (The Film Attic).

2 Anders Nordahl i Pingisnatt (Malmö Högskola).

3 Lena Pålsson i Pingisnatt (Malmö Högskola).

4 Sibel Birgersson Hvornum i Se Hanna.

5 Sarah Giercksky i The Broken Cigarette (Prague Film School).

6 Elin Gustafsson som Vloggerskan Elin i Instagramserien Witness2K17 (Linnéuniversitetet.

7 Inger Grotteblad i Råkvandraren (Högskolan Dalarna)

8 Jan E Johansson i Gläntans gåta (Sundbybergs Folkhögskola).

9 Greger Zetterkvist soom Kidnapparen i Instagramserien Witness2K17 (Linnéuniversitet).

10 Jan E Johansson i Gläntans gåta (Sundbybergs Folkhögskola).

 

ÅRETS KORTFILMSSKÅDESPELARE

1 Jessie Johansson som Jessica i Officer på flykt.

2 Lille Peter Jönsson som Falken i Falcon II.

3 Kim Hvornum som pojken i The Attic.

4 Britt-Louise Ek i The Attic.

5 My Hvornum i Don´t wake up.

6 Jonny Blomkvist i Artisternas hatt.

7 Tamas Milhofer i Juice.

8 Vahid Latifpour som mobbad i Tärningen är kastad.

9 Mikael Roth i The Clown.

10 Ida Karolin Johansson i Gröllop.

 

ÅRETS REKLAMSKÅDESPELARE

1 Håkan Olsson för Ericsson – Gear up for pole position in Connected Vehicles.

2 Henrik Andersson för Länsförsäkringar Skåne – Var inte ogenomtänkt gällande dina bolån – bärgningsbil.

3 Anders Nordahl för God Morgon – En magisk morgon.

4 Mimmi Malm för Ninja Casino Sverige – The Dispatch Center.

5 Anders ”Ljum” Olsson för Max Hamburgare – Way Out Halloumi.

6 Gunnar Holma för NetonNet Sverige – Direkt från Lagerhyllan: TV

7 Ann-Charlotte Robertson för Unionen – Chefsliv: Med mamma på jobbet.

8 Jonas Eklund för ICA – Vecka 42 Bli fin med protein.

9 Fredrick Arvidsson för Vera & John – Hajsafari.

10 Malin Carlsson för Vera & John – Hajsafari.

ÅRETS PUBLIKPRIS

1 Rasmus Svensson som regissör av don’t wake up short movie

2 Andreas Ekelöf som regissör av En reklamfilm för Bergkvarabuss flygbuss.

3 Göran Holm för Svenska Spel – en reklamfilmsklassiker.

4 Sarah Giercksky för manus och regi av kortfilmen Mimes.

5 Hanna Goldhammer för sminkningen av modell Mia Ringström.

6 Roland Nordqvist som Teliapappan i Vilse – en reklamfilmsklassiker.

7 Margareta Pettersson – en hattvinnare i Hollywood.

8 Anders ”Ljum” Olsson i Gröllop.

9 Börje Peratt för manus och regi av John Bauer & Bergakungen (trailer).

10 Mirjana Krisanovic, blind som visar att ingenting är omöjligt.

ÅRETS UTMANARE INOM SKÅDESPELERI

1 Håkan Olsson i Behandling av depression – Winninghälsa.

2 Mia Ringström i GE Trygg & klar.

3 Anders Nordahl i Myt vs verklighet – informationsfilm för Tetra Pak.

4 Göran Holm som Anders i I huvudet på en hemmatvättare – Vändningen. En informationsfilm för Hållbar biltvätt.

5 Zandra Funelid i www.fritidsinfo.se. En informationsfilm för Fritidsinfo.

6 Philip Kuub Olsen i Skoldiscot Teaser 2018.

7 Jonny Blomkvist som Petrov Wodka i Falcon II.

8 Anita Strömberg för Länsförsäkringar – Bli relaxed med allt på samma ställe.

9 Adam Björkman för Småa – Bostäder.

10 Karl-Erik Tallmo för sin medverkan i Ständig värk, ständig trötthet – en sjukdom som inte syns.

ÅRETS MUSIKVIDEO

1 Scotts – Uti bögda med bland andra Ida Karolin Johansson.

2 LRN – Back in the days (ft. Luchia Solomun) med bland andra Linus Nordin.

3 Nick Stream – Stockholm e mitt hem med bland andra Nick Stream.

1 reaktion på ”Slutliga nomineringar för Artisternas Hatt 2018

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *